Artykuł partnera.
W Polsce, wzorem krajów zachodnich, coraz częściej zatrudnia się osoby spoza naszego kraju. Często pośredniczą w tym agencje, które specjalizują się w rekrutowaniu obcokrajowców.
Jak działają agencje zatrudniające cudzoziemców?
Z uwagi na nieco skomplikowane procedury zatrudniania osób pochodzących z zagranicy, wiele firm decyduje się na skorzystanie z ofert agencji pracy tymczasowej. Tym sam wszystkie obowiązki formalne spoczywają na agencji, a nie pracodawcy.
Większość agencji prowadzi swoją działalność na terenie całej Polski. W praktyce oznacza to, że mogą one zrzeszać cudzoziemców mieszkających w różnych regionach kraj. Obszarem działania agencji pracy tymczasowej Atlaswork jest również Łodź – https://atlaswork.pl/obszar-dzialania/agencja-pracy-tymczasowej-w-lodzi.
Firmy pośredniczące w znalezieniu pracy to nie tylko wygodne rozwiązanie dla pracodawców. Jednocześnie agencja pracy tymczasowej to bezpieczny sposób na znalezienie legalnej pracy w Polsce. Cudzoziemcy zrzeszeni w agencji mają pewność, że wszystkie ich prawa będą respektowane. Poza tym z uwagi na językową barierę, poszukiwanie pracy na własną rękę może być utrudnione.
Jak wybrać agencję pracy tymczasowej?
Przy wyborze agencji, która pośredniczy w zatrudnianiu cudzoziemców, warto sprawdzić, jak dużą bazą pracowników dysponuje. W praktyce agencja powinna mieć możliwość delegowania do pracy w krótkim czasie. W wielu firmach, chociażby produkcyjnych, liczba osób potrzebnych do pracy, zmienia się w poszczególnych tygodniach roku. Dzięki agencji w czasie wzmożonej produkcji można w krótkim czasie znaleźć osoby do pracy.
Warto postawić na współpracę z podmiotem, który działa transparentnie i ma doświadczenie w zatrudnianiu cudzoziemców. Zasada działania agencji jest prosta – dobre agencje zrzeszają rzetelnych pracowników. Dlatego tak ważne, jest by sprawdzić, czy agencja terminowo płaci wynagrodzenia i wspiera swoich pracowników, jeśli w czasie pobytu w Polsce pojawią się jakieś trudności.
Zatrudnianie czy wynajem pracowników?
W przypadku współpracy z agencją pracy tymczasowej, mówi się, że zatrudnienie ma charakter wynajmu rąk do pracy. Co do zasady podmiotem zatrudniającym obcokrajowców jest agencja. To z nią pracownik podpisuje stosowną umowę. Ta zaś ma ramowy kontrakty z pracodawcami, na podstawie których ustalane są szczegółowe warunki współpracy.
Dla pracodawcy outsourcing jest wygodny z formalnego punktu widzenia. Obsługą kadrowo-płacową zajmuje się bowiem agencja. Pracodawca może korzystać z usług jednego pracownika zatrudnionego w agencji przez 18 miesięcy. Po tym czasie, jeśli to wygodne dla obu stron, może zatrudnić taką osobę na stałe bezpośrednio w firmie.