USOS APS Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej to uczelnia powstała na długo przed II wojną światową. W 1922 Maria Grzegorzewska, patronka współczesnej instytucji, objęła stanowisko dyrektora w połączonych placówkach: Państwowym Seminarium Pedagogiki Specjalnej oraz Instytucie Fonetycznym im. Jana Siestrzyńskiego. Nowa uczelnia otrzymała nazwę: Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Maria Grzegorzewska sprawowała swoją funkcję aż do 1967r, z przerwą na działania wojenne.
Państwowe Seminarium Pedagogiki Specjalnej – zadania
Zadaniem PIPS było:
- kształcenie czynnych nauczycieli i przygotowanie ich do zawodu,
- przygotowanie ich do zajmowania się dziećmi niepełnosprawnymi,
- kształcenie specjalistów do pracy w szkołach specjalnych dla dzieci głuchych, niewidomych, upośledzonych umysłowo i „moralnie zaniedbanych”,
- prowadzenie i rozwijanie badań podejmujących problematykę pedagogiki specjalnej.
Do wybuchu wojny uczelnię ukończyło prawie 700 absolwentów. W szkole, obok Marii Grzegorzewskiej, pracował również Janusz Korczak. W trakcie wojny większość wykładowców i pracowników zginęła. Uczelnia wznowiła prace zaraz po zakończeniu wojny, a w roku 2000 po raz kolejny zmieniła nazwę na dziś obowiązującą, otrzymała też patronat Marii Grzegorzewskiej.
USOS APS – nowa jakość studiów interdyscyplinarnych
Po wielu latach wyraźnych podziałów tworzonych w nauce, kreowania nowych dyscyplin, ponownie pojawia się tendencja do łączenia ich w interdyscyplinarne kierunki badawcze. Każda z dyscyplin wpisana do danego zbioru, stosując typowe dla siebie metody badawcze, dąży do rozwiązania postawionego problemu. Jednak w wyniku działań każdej z nich, z sumy ich doświadczeń, powstaje nowa wiedza, nowe podejście do problemu, inne niż podejście reprezentowane przez dziedziny, na których się opiera.
USOS APS – interdyscyplinarne studia na dzieciństwem i prawami dziecka
Studia nad dzieciństwem i prawami dziecka adresowane są do osób, które swoją przyszłość i pracę zawodową wiążą z instytucjonalnym wsparciem, ochroną i orzecznictwem praw dziecka. Uczelnia przygotowuje do badań i działań zarówno w obszarze polskich regulacji jak i europejskich. W proces kształcenia włącza działalność wszystkich instytucji światowych angażujących się w ochronę praw dziecka: Konwencji o Prawach Dziecka, unijnych strategii na rzecz dzieci, prac UNICEFu, prac Rzecznika Praw Dziecka – na gruncie polskim.
Praca dla absolwentów Interdyscyplinarnych studiów na dzieciństwem i prawami dziecka
USOS APS przygotowuje przyszłych pracowników instytucji państwowych i prywatnych zajmujących się szeroko rozumianymi prawami dziecka, m. in:
- monitorowaniem praw dziecka w Polsce i Europie,
- realizacją programów i zaleceń skierowanych i związanych z prawami dziecka z obszaru zdrowia, edukacji, życia, wsparcia socjalnego, życia bez przemocy.
Absolwenci tego kierunku zasilą kadry zawodowe centralnych i samorządowych instytucji państwowych. Znajdą pracę w licznych pozarządowych instytucjach, fundacjach, organizacjach zajmujących się przestrzeganiem praw dziecka.
Mogą pracować w mediach, instytucjach socjalnych, edukacyjnych oraz kulturalnych pracujących na rzecz dzieci. W polskim prawodawstwie funkcjonuje szereg organizacji o charakterze interwencyjnym w obszarze naruszania praw dzieci. Studia pomagają zdobywać niezbędne kwalifikacje do pełnienia roli lidera i obrońcy praw dziecka. Praca z takiej pozycji w instytucjach i środowiskach pedagogicznych otrzymuje zupełnie nowy wymiar.
Praktyki, staże, szkolenia
Niezwykle interesującym, dla każdego studenta, jest możliwość odbycia praktyk w ważnych i dynamicznych instytucjach zajmujących się prawami dziecka. Zderzenie wiedzy teoretycznej z często bolesną praktyką najlepiej pokazuje obszary, w których jest jeszcze wiele do zrobienia. Student, pracując z dziećmi i na rzecz dzieci, poznaje środowisko międzynarodowych działaczy na rzecz praw dziecka i specyfikę samego działania. Dziecko jako istota ludzka najsłabsza potrzebuje nieustannego wsparcia i uwagi. Jednak, aby działania na ich rzecz były naprawdę skuteczne musi powstać profesjonalna i empatyczna jednocześnie kadra zawodowa.
Skończyłam kierunek i polecam 🙂 Jest bardzo przydatny, nie tylko w życiu zawodowym, ale także w opiece nad swoimi pociechami 🙂