Jednym z największych problemów, które niesie ze sobą szeroko pojęta cyfryzacja, jest sposób przechowywania danych. Coraz bardziej rozbudowane aplikacje, coraz cięższe pliki, których dodatkowo jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej, muszą być gdzieś gromadzone. Co ważne, miejsce to powinno być bezpieczne, a dostęp do zgromadzonych w nim danych łatwy i szybki. Rozwiązaniem, które zrewolucjonizowało kwestię magazynowania wszelkiego rodzaju plików, jest chmura obliczeniowa. Jak to działa? I dlaczego warto przechowywać w niej dane?
Chmura obliczeniowa i jej zastosowanie
Przed pojawieniem się chmury obliczeniowej wszystkie cyfrowe pliki – w tym różnego rodzaju gry, zdjęcia, pliki audio i wideo, aplikacje czy dokumenty umieszczane były na komputerowych dyskach stacjonarnych oraz na nośnikach przenośnych, takich jak np. płyty CD czy pamięć USB. Dyski przenośne były tak naprawdę jedynym praktycznym sposobem na korzystanie ze swoich komputerowych zasobów na innych urządzeniach. Wraz z rozwojem infrastruktury internetowej i powstaniem rozwiązań chmurowych, które umożliwiły przechowywanie danych w chmurze, zmieniło się wszystko.
Chmura obliczeniowa jest przestrzenią dyskową i mocą obliczeniową, którą zapewniają serwery zlokalizowane w innym miejscu. Przy czym nie są to zwykłe dyski komputerowe, a rozbudowane serwerownie zorganizowane w specjalne klastry, co pozwala na świadczenie zaawansowanych usług w zakresie przechowywania danych – i nie tylko.
Dostęp do danych przechowywanych w chmurze jest zatem zdalny, dlatego niezbędne jest do tego połączenie internetowe. Tym samym pliki zgromadzone na dyskach chmurowych nie znajdują się fizycznie na naszym komputerze, ale na serwerach wybranego dostawcy usług chmurowych. Co to oznacza w praktyce?
Przechowywanie danych w chmurze w praktyce
Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że przechowują różnego rodzaju pliki w chmurze, nie zdając sobie do końca z tego sprawy. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją? Najczęściej z przechowywaniem danych w chmurze w sposób niemalże automatyczny stykamy się w przypadku smartfonów. Producenci oferują bowiem automatyczne przesyłanie robionych przez nas zdjęć czy filmów na swoje dyski chmurowe. Pozwala to na ich dostęp z różnych urządzeń.
Chmura obliczeniowa wykorzystywana jest również praktycznie przez wszystkie serwisy społecznościowe, takie jak:
- Facebook,
- YouTube,
- Instagram,
- Twitter,
- Telegram,
- Signal.
To właśnie dzięki temu możemy odtwarzać rozmowy czy oglądać nadesłane pliki z różnych urządzeń.
Możliwość przechowywania swoich danych w chmurze daje także:
- Microsoft – dysk One Drive, posiadacze Windowsa z powodzeniem mogą tam przesyłać swoje dane,
- Apple – iCLOUD, usługa dedykowana nie tylko dla użytkowników urządzeń Apple, ale także Windowsa,
- Google – Dysk Google Drive, czyli chmura dostępna dla użytkowników wyszukiwarki Google.
Istnieje oczywiście szereg innych firm, oferujących dyski w chmurze. Na co patrzeć przy wyborze chmury?
Jaką chmurę wybrać?
Tym, co jest najważniejsze w przypadku przechowywania jakichkolwiek danych, jest ich bezpieczeństwo. Następnie oczywiście bardzo ważne jest to, ile zapłacimy za miejsce i moc obliczeniową.
W kwestii bezpieczeństwa przechowywanych danych najlepszym rozwiązaniem są albo duże i znane firmy, takie jak właśnie Google, Apple czy Microsoft, albo profesjonalne centra danych takie jak 3S.pl, oferujące usługi chmurowe.