Niezależnie od tego, czy szukasz stołu spawalniczego do przydomowego warsztatu, czy profesjonalnego zakładu produkcyjnego, akcesorium to musi mieć odpowiednie parametry. Jakie? Przeczytaj.
Profesjonalne stoły spawalnicze – zapewniają szybką i komfortową pracę
Jeśli zainwestujesz w profesjonalne stoły spawalnicze, przyspieszysz pracę w warsztacie i podniesiesz jej komfort. Właściwie dobrane stoły spawalnicze, wytrzymają nawet bardzo duże obciążenia. Ważne jednak, aby ich powierzchnia była płaska. Wybierz akcesoria, które możesz wyposażyć według swoich potrzeb.
Z jakiego materiału powinny być wykonane stoły spawalnicze?
Stal, z której są wykonane stoły spawalnicze musi być trwała i wytrzymała (doskonale sprawdza się stal S355J2+N). Blacha stalowa jest materiałem niepoddawanym obróbce cieplnej. Nie jest on zatem ani hartowany, ani ozonowany. Owe dodatkowe powłoki, jak twierdza doświadczeni spawacze, nie mają wpływu na trwałość stołów spawalniczych, jedynie na ich cenę. Stąd więc poddawanie stali dodatkowej obróbce ma znaczenie tylko marketingowe.
A jak dbać o stoły spawalnicze ze stali S355J2+N?
Przede wszystkim takie akcesoria należy chronić przed odpryskami, stosując odpowiednie środki.
Otwory i żebrowania, czyli jakie są elementy stołów spawalniczych?
Kiedy wybierasz stół spawalniczy, zwróć uwagę, na to, czy ma on wzmocnienia. Popularne stoły spawalnicze mają żebra, które wpływają na ich wytrzymałość.
Profesjonalne stoły spawalnicze posłużą Ci długie lata. Nie bez znaczenia jest rodzaj rozmieszczonych w nich otworów. Wybierz model, który ma otwory fazowane i frezowane, czyli o załamanych krawędziach.
Regulowane stoły spawalnicze – wpływają na pracę spawaczy
Zanim kupisz stoły spawalnicze do swojego warsztatu, sprawdź, czy akcesoria mają regulowany poziom wysokości. Ta funkcja ułatwia pracę, ponieważ spawacze mogą dostosować stanowisko pracy do swoich potrzeb.
Możliwość łączenia stołów spawalniczych także poprawia komfort pracy. Pozwala również szybko zwiększyć powierzchnię blatów roboczych.
Jeśli stoły spawalnicze są odpowiednio dobrane, można je łączyć w różnych kierunkach. Dzięki temu tak zaplanujesz przestrzeń w warsztacie, aby każdy pracownik był bezpieczny i efektywny.
Inwestując w stoły spawalnicze modułowe, zwiększasz ilość miejsc do mocowania akcesoriów spawalniczych (wpływają na to szczeliny powstałe między płytkami blatu). Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale poprawia jakość pracy w zakładzie.
Jakie akcesoria są niezbędne podczas spawania?
Sam stół spawalniczy to jeszcze nie wszystko. Aby pracownicy mogli dobrze wykonywać swoje zadania, konieczne są odpowiednie akcesoria. To właśnie one ułatwiają pracę i zapobiegają powstawaniu odkształceń. Co zatem powinno się znaleźć w zestawie ze stołem spawalniczym? Na pewno:
- zaciski,
- kątomierz,
- stoper,
- trzpień szybkiego montażu,
- winkiel płaski,
- pryzma,
- łącznik.
Stoły spawalnicze zapewniają spawaczom odpowiednie miejsce pracy. Mogą oni dzięki nim łączyć elementy na poziomie pasa, nie obciążając nadmiernie kręgosłupa. Stabilna powierzchni blatu pozwala wykonywać zadania wymagające precyzji, takie jak pomiary. Stoły spawalnicze mogą posłużyć także do przechowywania akcesoriów spawalniczych. Wykorzystasz je również do obróbki drewna.
Już wiesz, że stoły spawalnicze muszą być trwale, wytrzymałe i wykonane z odpowiedniego stopu stali. Wybierając je, nie zapomnij o funkcji, jaką jest regulacja wysokości.