Jednoosobowa działalność gospodarcza to świetne rozwiązanie dla osób przedsiębiorczych, które lubią pracować na własny rachunek. Realizacja własnego pomysłu na biznes jeszcze nigdy nie była tak prosta, jednak należy pamiętać, że obowiązki przyszłego przedsiębiorcy nie kończą się na złożeniu wniosku w CEIDG.
Trudności mogą sprawiać zagadnienia podatkowe, obowiązki związane z kasą fiskalną, czy zawiłości prawne. W procedurze założenia własnego biznesu może pomóc kancelaria prawna, zajmująca się obsługą prawną przedsiębiorców: https://jakubowskazawada.com/. Udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości, jakie pojawiają się u początkującego przedsiębiorcy.
Formalności związane z założeniem działalności gospodarczej
Pierwsze kroki jakie należy podjąć, to ustalenie nazwy oraz adresu działalności, a także sprawdzenie, czy wybraną przez siebie firmę możemy prowadzić. Warto sporządzić również biznesplan oraz określić, do jakiego klienta chcemy trafić ze swoją ofertą. Przed rozpoczęciem działalności należy wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które ułatwi nam pracę i zajmie się księgowością. Gdy będziemy mieli już zarys własnego miejsca pracy, należy przejść do konkretów. Pierw składamy wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – można to zrobić tradycyjnie (w urzędzie) lub drogą elektroniczną. We wniosku wypełniamy poszczególne pola, dotyczące danych osobowych, dane rachunku bankowego (firmowego) oraz datę rozpoczęcia działalności. Na tym etapie do ustalenia pozostaje również, czym dokładnie nasza firma będzie się zajmowała – określają to wybrane przez nas kody działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Kolejną kwestią, która wielu osobom przysparza trudności, jest wybranie rodzaju opodatkowania. Obecnie do wyboru pozostaje opodatkowanie: na zasadach ogólnych (stawka podatku 17% i 32%), według stawki liniowej (19%), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Wybór formy opodatkowania najlepiej skonsultować z księgową.
Rejestracja do ZUS
Kolejnym krokiem jest rejestracja do ZUS – wypełnienie formularza druk ZUS ZUA, w celu zgłoszenia się do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. U osób, które pozostają zatrudnione na podstawie umowy o pracę, istnieje możliwości zgłoszenia się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego – druk ZUS ZZA. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności korzystają z tak zwanej ulgi na start i nie opłacają składki na ubezpieczenie społeczne.
Rejestracja do VAT
Początkujący przedsiębiorca musi zweryfikować, czy będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie zależy to jedynie od jego woli, bowiem są zawody i usługi, które obowiązkowo podlegają zgłoszeniu do VAT. W takim wypadku należy wypełnić wniosek VAT-R w prawidłowym Urzędzie Skarbowym (właściwym wg miejsca prowadzenia działalności). Do ustalenia pozostanie również, czy musimy posługiwać się kasą fiskalną.
Wyżej wymienionych zgłoszeń do ZUS oraz VAT można również dokonać za pośrednictwem platformy CEIDG, natomiast przy zakładaniu działalności osobiście, w urzędzie gminy – dokumenty te zostaną wypełnione automatycznie.
Co do zasady przedsiębiorca nie potrzebuje zezwolenia, na prowadzenie działalności. Warto jednak sprawdzić, czy towary, jakie chcemy sprzedawać, lub usługi, jakie będziemy świadczyć nie wymagają uzyskania pozwolenia odpowiednich instytucji, spełnienia określonych warunków (np. lokalowych), czy posiadania koncesji.
Inne obowiązki przedsiębiorcy
Początkujący przedsiębiorca powinien również zaopatrzyć się w program do fakturowania oraz pieczątkę (ze wskazaniem numeru NIP). Zawiłości związane z odliczaniem kosztów od działalności, czy rozliczaniem korzystania z auta wyjaśni biuro rachunkowe. Można rozważyć również ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika, który zajmie się sprawami urzędowymi oraz sądowymi. Więcej informacji na temat założenia działalności gospodarczej oraz obsługi firm można znaleźć na stronie: https://jakubowskazawada.com/obsluga-prawna-firm/.
W 2018 roku wprowadzono w polskim prawie możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, która nie musi być zgłaszana do CEIDG. W 2021 roku nie musiały rejestrować firmy osoby fizyczne, których przychody miesięczne nie wynosiły więcej niż 1400 zł, nie prowadziły działalności regulowanej i nie wykonywały działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Limit uzyskanego dochodu w roku 2022 wzrośnie do kwoty 1505 zł.