Komu przysługuje pożyczka oddłużeniowa?
Specjalna pożyczka na spłatę zadłużeń jest względnie prosta do uzyskania. Pożyczkodawca wie, że klient jest w nieciekawej sytuacji finansowej, dlatego nie stawia się przed nim takich wymogów jak w banku, przy zaciąganiu zwykłego kredytu. Inaczej mówiąc, kiepska zdolność kredytowa nie jest niczym dyskwalifikującym, choć oczywiście może to mieć wpływ na wysokość zabezpieczenia pożyczki oraz innych kosztów dodatkowych.
Pożyczka oddłużeniowa może dostać także osoba mająca zaległości u komornika. W niektórych firmach pożyczkę otrzymają nawet te osoby, które nie są obecnie zatrudnione. Podstawowe kryteria brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku to ukończone 18 lat, adres zamieszkania na terenie RP oraz konto w banku na własne nazwisko.
Jak zaciąga się pożyczkę na spłatę zadłużeń?
Najczęściej w tym celu nie trzeba nawet fatygować się do siedziby firmy pożyczkowej, ponieważ wszystkie formalności załatwiane są online. W ramach weryfikacji danych umieszczonym we wniosku firma może zażądać skanu dowodu osobistego albo sprawdza się prawdziwość danych poprzez konto bankowe.
Wniosek jest bardzo łatwy do wypełnienia i zwykle nie trzeba do niego dołączać tylu dokumentów co w procesie bankowym, większość firm nie potrzebuje nawet zaświadczenia od pracodawcy, co najwyżej trzeba złożyć oświadczenie o zarobkach albo przedstawić wyciąg bankowy z kilku ostatnich miesięcy.
Czy pożyczka oddłużeniowa jest opłacalna?
W banku na kredyt konsolidacyjny albo zwykły kredyt gotówkowy mogą liczyć wyłącznie osoby z wysoką punktacją w BIK. Osoba zadłużona oczywiście nie ma dobrej historii kredytowej, dlatego pożyczka oddłużeniowa jest często jedyną sensowną opcją. Warunki umowy różnią się w zależności od firmy, dlatego nie powinno się podpisywać umowy zbyt pochopnie, bo może się wtedy okazać, że to, co miało pomóc, wpędzi w jeszcze większe kłopoty.
Trzeba sprawdzić wszystkie koszty związane z obsługą pożyczki, nie tylko same odsetki czy wysokość prowizji. Liczy się też wysokość rat – czasami lepiej wziąć pożyczkę droższą, ale z niższymi miesięcznymi ratami, które da się spłacić z pensji, niż pożyczkę tańszą, tyle że z mniej korzystnym harmonogramem.