Czas pandemii oznacza dla klientów wiele utrudnień w robieniu zakupów. Nie działa większość sklepów, jakie oferują galerie handlowe. Warszawa i inne miasta muszą dostosować się do wielu wytycznych. Jak kupować w reżimie sanitarnym?
Ostrożne otwarcie w centrach handlowych
Końcówka roku to idealny czas na zakupy. Większość sklepów notuje wówczas największe obroty. To właśnie z tego powodu w grudniu mogliśmy już odwiedzać galerie handlowe. Warszawa, Poznań czy Wrocław kuszą ofertą, do której jest wreszcie bardziej swobodny dostęp. O czym nie powinni zapominać klienci? Nowe wytyczne pozostaną z nami na jakiś czas. Kolejne miesiące pokażą, czy stosujemy się do odgórnych zaleceń. Ostrożne otwarcie dużych sklepów jest podyktowane troską o tysiące miejsc pracy. Przez długi czas właściciele lokali ponosili opłaty, nie notując żadnych zysków. Odmrażanie handlu to dla wielu przedsiębiorców prawdziwe być albo nie być w biznesie.
Mniej i bardziej potrzebne punkty handlowe
Każdy, kto choć raz odwiedził galerie handlowe w Warszawie, wie, jak wiele mają do zaoferowania. Obecne otwarcie uruchamia tylko część miejsc na mapie sklepu. Działać mogą punkty handlowe i usługowe, otwarte zostały też duże sklepy meblowe. Zamknięte pozostają miejsca z pasażu rozrywkowego – kina, place zabaw, siłownie. Gastronomia może wydawać posiłki tylko na wynos lub w opcji z dowozem. Nawet przy większych obostrzeniach niezagrożone były sklepy spożywcze, drogerie, apteki, sklepy z prasą, książki, sklepy zoologiczne oraz remontowo-budowlane. Osoby, zainteresowane ubraniami, butami, artykułami dziecięcymi, sprzętem RTV lub sklepami jubilerskimi oraz większość usług, musiały uzbroić się w cierpliwość.
Limity i nakaz zakrywania ust i nosa
Czy galerie handlowe w Warszawie informują klientów o tym, ile osób może przebywać na jednej przestrzeni? Odwiedzający takie miejsca nie muszą mieć dokładnego rozeznania w przepisach. Poszczególni najemcy przed sklepami wywieszają informacje o tym, ile osób naraz może wejść do konkretnego lokalu. Bez względu na ilość otwartych sklepów obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Bez maseczki lepiej nie pojawiać się także w pasażach handlowych. Do klientów apeluje się o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie w trakcie robienia zakupów. Za newralgiczne miejsca uważa się schody ruchome oraz kolejki do sklepów. Zwykle trudniej zachować tam dystans od innych osób.
Szybkie sprawunki w pojedynkę
Pandemia to ogromne wyzwanie, przed jakim stanęły galerie handlowe. Warszawa i inne miasta starają się jednak ułatwiać trudniejszy czas zakupowy. Kiedy najlepiej wybrać się do dużego sklepu? Warto wybierać dni i godziny, gdy klientów jest mniej, np. między 12.00 a 15.00 od poniedziałku do czwartku. Dużym ułatwieniem jest lista zakupowa. Pozwala sprawnie wybrać te miejsca, które są nam potrzebne. Nie poleca się wyprawy we dwójkę lub w gronie rodzinnym. Branża centrów handlowych dość szybko wprowadziła restrykcyjne zasady sanitarne dla klientów i pracowników. Przy wejściach oraz w pasażach obiektów handlowych udostępniono płyny do dezynfekcji. Centra handlowe są też częściej sprzątane.
Dobre nawyki nie tylko podczas zakupów
Jakie miejsca mogą być dla klientów potencjalnie niebezpieczne? Odwiedzając galerie handlowe w Warszawie, lepiej unikać elementów, które są dotykane przez wiele osób. Toalety, poręcze, klamki i przyciski w windach są na bieżąco dezynfekowane, jednak mimo tego lepiej bezpośrednio ich nie dotykać. Dobrym pomysłem jest noszenie rękawiczek, a nawet pomaganie sobie łokciem, np. przy otwieraniu drzwi. Nawyk dotykania towaru przed jego zakupem najlepiej ograniczyć do minimum. Podobnie jak wyrażanie niezadowolenia z powodu konieczności czekania na wejście do sklepu. Za zakupy najlepiej płacić bezdotykowo.
Centra handlowe starają się na bieżąco reagować na to, co się dzieje. Warto więc słuchać komunikatów głosowych, a także poleceń obsługi centrum handlowego.