Praca grafika komputerowego jest dobrze płatna i wiąże się z tym, że daje wiele możliwości rozwoju, począwszy od pracy w niewielkich firmach, przez pracę w korporacjach międzynarodowych aż po prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Czynniki wpływające na zarobki grafika
To, ile zarabia grafik komputerowy oraz czym zajmuje się grafik komputerowy uzależnione jest od takich czynników, jak:
- jego umiejętności oraz kreatywność,
- staż pracy,
- rodzaj grafik, w których czuje się on najlepiej i właśnie na nich chce skupić swoją pracę,
- miejsca, w którym grafik pracuje – często to ono narzuca, co robi grafik komputerowy przez specyfikę danej firmy.
Ile zarabia grafik komputerowy?
Mimo, że zarobki są dość zróżnicowane i uzależnione od powyższych czynników, to da się określić pewien zakres, w którym możemy się poruszać, określając spodziewane zarobki. Średnie zarobki grafika komputerowego wynoszą 4 460 złotych. Zgodnie z szacunkami, około połowy grafików zarabia między 3600 złotych a 5 500 złotych. Z badań rynku wynika, że około 1/4 grafików komputerowych zarabia poniżej 3 600 złotych a zarabiane przez nich pieniądze raczej nie są mniejsze niż 3 000 złotych. Jednak czy zarobki u mężczyzny grafika są identyczne jak zarobki kobiety w tym zawodzie. O tym przeczytać można na http://www.bizneswoman.eu/stanowisko-grafik-komputerowy-czy-kobiety-zarabiaja-mniej.
Co robi grafik komputerowy?
To, czym zajmuje się grafik komputerowy uzależnione jest od jego umowy z firmą, dla której pracuje oraz zakresu spraw, jakimi zajmuje się dana firma. Generalnie możemy określić, że grafik komputerowy, to osoba, która zajmuje się przygotowaniem publikacji, ukazujących się w social mediach, na banerach reklamowych etc.
Zadaniem grafika komputerowego jest stworzenie treści, które będą zgodne z bieżącą kampanią firmą, będą stanowiły odpowiedź na potrzeby rynku oraz będą przyciągały uwagę potencjalnych klientów firmy. Rynek reklamowy i marketingowy w większości rozwiniętych krajów jest bardzo rozbudowany, dlatego graficy mogą liczyć na atrakcyjne oferty pracy, bez obaw o przesyt rynku aplikacjami na to stanowisko.
Warto także pamiętać o tym, że to, co robi grafik komputerowy jest wytwarzane podczas pracy na komputerze. Dlatego dobry grafik komputerowy powinien świetnie znać obsługę programów do tworzenia grafik oraz generalnie mieć świadomość tego, jak funkcjonują komputery, ponieważ to właśnie one stanowią core jego pracy.
Gdzie znajdzie pracę grafik?
Jeśli chodzi o miejsca, w których pracują graficy oraz w których warto szukać pracy na stanowisku grafika, to są to:
- agencje reklamowe,
- drukarnie,
- wydawnictwa zarówno te wydające książki, jak i te, które wydają magazyn, tygodniki, dzienniki,
- w sieci u osób, prowadzących swoją działalność gospodarczą w sieci i kreujących swoje treści właśnie w internecie.
Jaką osobą powinien być grafik komputerowy?
Osoby, decydujące się na to, by zostać grafikiem komputerowym często sprawdzają, czym się zajmuje grafik komputerowy oraz ile zarabia grafik komputerowy. Zapominają jednak o tym, że warto takie wiedzieć, jakie cechy powinien mieć grafik komputerowy, aby dobrze wykonywać swoją pracę i być osobą pożądaną na rynku pracy.
Przede wszystkim grafik komputerowy powinien być kreatywny – często w pracy ma on za zadanie wymyślić grafiki, które jego zdaniem będą odpowiednie dla danej kampanii. Oczywiście zdarza się tak, że grafik otrzymuje wytyczne od marketingowców etc. jednak często sam musi wykazać się inicjatywą.
Ważna jest także umiejętność pracy w zespole, ponieważ kampanie reklamowe tworzone są najczęściej przez sztaby ludzi, podobnie wygląda to w sklepach internetowych, gdzie grupa osób odpowiada za funkcjonowanie sklepu. Niezmiernie ważne są więc takie umiejętności miękkie, jak komunikatywność, umiejętność wyrażania swoich opinii w grupach oraz współpraca i bycie bezkonfliktowym – z takim zespołem cech współpraca będzie łatwiejsza.
Warto także nauczyć się pracy pod presją czasu oraz w warunkach stresogennych – kampanie reklamowe i praca w agencjach reklamowych wiążą się z dynamicznymi i rozwojowymi sytuacjami, które generują wiele emocji. Warto nastawić się na to, że niekiedy także negatywnych – wówczas łatwiej będzie się odnaleźć w miejscu, w którym każdy chce jak najszybciej oraz jak najlepiej wykonać swoje zadanie, ab zadowolić klientów.
Artykuł napisała:
Mofi – studentka prawa i propagatorka zdrowego stylu życia.
Źródła:
- https://www.zawodowe.com/,
- http://www.gus.pl/.
Zarobki są także uzależnione od miejsca pracy. Bo wiadomo, że w Warszawie taki grafik wyciągnie dużo większa wypłatę, niż na przykład grafik w Przemyślu. Jednak to bardzo prestiżowy fach i na prawdę zarobki powinny zadowalać.